مصرف سوخت خود را کنترل کنید

اثرات زیست محیطی خودروهای خود را از بدو مرحله طراحی بررسی می‌کند. کاهش مصرف سوخت بخشی از این رویکرد است. خودرویی که شما خریداری کرده‌اید (یا تصمیم به خرید آن دارید) دارای آخرین فناوری‌ها در این حیطه می باشد. برای یافتن اطلاعات بیشتر در مورد این رویکرد، به مطالعه این بخش ادامه دهید. این بخش نکات و روش‌های مناسبی برای آگاهی از میزان مصرف سوخت خودروی شما ارائه می کند.

راهکار کاهش مصرف سوخت

این توصیه‌های ساده مربوط به نحوه‌ی استفاده و نگهداری از خودرو می‌باشند. برای مثال، سبک رانندگی شما، یک عامل موثر می‌باشد زیرا می‌تواند مصرف سوخت را تا 15٪ کاهش دهد.
این بخش را با دقت مطالعه کنید تا در پمپ بنزین هزینه کمتری را پرداخت کنید. ما این توصیه‌ها را به ترتیب اهمیت، بر اساس میزان صرفه‌جویی متوسطی که شما می‌توانید در دراز مدت به دست آورید، رتبه‌بندی کرده‌ایم.

همیشه دنده درست را انتخاب کنید

همیشه دنده‌ی درست را انتخاب کنید. انتخاب درست دنده یک راه ساده برای بهینه‌سازی مصرف سوخت است.
اگر چه گاهی ممکن است نیاز به حفظ یک سرعت ثابت به دلیل تراکم ترافیک و حفظ ایمنی داشته باشید، اما اغلب می‌توان یک سرعت موتور پایین‌تر را انتخاب نمود.
در خودروهای با گیربکس دستی، بالاترین دنده ممکن را انتخاب کنید. اگر خودروی شما دارای یک نمایشگر (indicator) تغییر دنده است، در صورت امکان دنده توصیه شده را انتخاب کنید. موتوری که در سرعت پایین کار می‌کند مصرف سوخت کمتری دارد، حتی اگر شما احساس کنید که موتور برای حرکت به جلو کار سخت‌تری را انجام می‌دهد.
در خودروهای بدون کلاچ یا خودروهای با گیربکس اتوماتیک، یک فرآیند اتوماتیک دنده را با توجه به سبک رانندگی راننده تغییر می‌دهد. در زمان ممکن از این فرآیند استفاده کنید و رانندگی روانی را تجربه نمائید. پدال گاز را با ملایمت فشار دهید. فرآیند اتوماتیک انتخاب دنده، مصرف سوخت را با انتخاب مناسب‌ترین نسبت دنده بهینه‌سازی می کند. در سرعت 50 کیلومتر در ساعت، رانندگی در دنده 5 در مقایسه با دنده 3، مصرف سوخت را بین 20 تا 25 درصد کاهش می‌دهد.
این یک روش خوب برای صرفه‌جویی در مصرف سوخت و همچنین آسایش صوتی (بهبود میزان صدای موتور) است. هنگامی که خودرو متوقف است، به عنوان مثال، هنگام توقف پشت چراغ قرمز در یک چهارراه، در دنده 1 باقی نمانید. برای جلوگیری از کار بیشتر کلاچ، دنده را در حالت خلاص قرار دهید.
اگر خودرو شما دارای فناوری توقف شروع می‌باشد، موتور به صورت اتوماتیک خاموش خواهد شد. این عملکرد صرفه جویی قابل‌توجهی در میزان سوخت مصرفی در سواری‌های شهری به ارمغان می‌آورد.

رانندگی روان با سرعت متعادل

با سرعت متعادل و با ملایمت رانندگی کنید. رانندگی عصبی و یا پرخاشگرانه، با شتاب‌گیری و ترمزهای مداوم، مصرف سوخت را بطور غیر ضروری افزایش می‌دهد.

راندن با فاصله‌ی بسیار کم نسبت به خودروی جلویی به ویژه در مناطق شهری برای موتور و همچنین ترمز خودروی شما مضر بوده و رانندگی با سرعت‌های بالا مصرف سوخت را بطور قابل توجهی افزایش می‌دهد.
هر زمان که مقدور بود با سرعت ثابت برانید و فاصله ایمن را با خودروهای جلویی خود حفظ کنید. اگر خودروی شما مجهز به کروز کنترل یا محدودکننده سرعت است، هر جا که راندن با سرعت ثابت ممکن بود از آن‌ها استفاده کنید. هنگامی که نیاز به کم کردن سرعت دارید، ترمز گرفتن را برای آخرین لحظه نگذارید.

اتفاقات پیش رو را پیش بینی کنید و در زمان ممکن از ترمز خودرو برای کاهش سرعت به طور طبیعی استفاده نمائید. برای رساندن مصرف سوخت به صفر، پای خود را از روی پدال گاز بردارید. با نگاه به مسیر پیش رو، وضعیت ترافیک را پیش‌بینی کنید. به عنوان مثال، برای جلوگیری از ترمزگیری یکباره به علت رسیدن به چراغ قرمز، در صورت امکان، سرعت خود را طوری تنظیم کنید که زودتر خودروی شما شروع به کاهش سرعت و در نتیجه توقف کند. با سرعت متعادل برانید تا مصرف سوخت کمتری داشته باشید. به طور خلاصه، با ملایمت برانید تا کمتر هزینه کنید.

بیش از حد از به خودرو خود فشار وارد نکنید

خودروی خود را بیش از حد سنگین نکنید. هر چه خودرو سنگین‌تر باشد، موتور نیاز به کار بیشتری برای حرکت رو به جلو دارد- و مصرف سوخت بالاتر می‌رود. در صورت امکان، از حمل اشیاء غیر ضروری به خصوص اشیاء سنگین خودداری کنید.
از خودرو خود برای حمل اشیاء به طور مناسب استفاده نمائید. قرار دادن بار بر روی سقف خودرو تاثیر منفی بر آیرودینامیک و همچنین مصرف سوخت دارد. تنها در صورتی که راه دیگری ندارید از roof box یا جعبه سقفی استفاده کنید و زمانی که دیگر به آن نیاز ندارید آن را بردارید.
فشار باد لاستیک های خودرو را بطور مداوم بررسی کنید

باد تایرهای خودروی خود را به طور منظم بررسی کنید. زمانی که باد تایرهای خودروی شما کم باشد، مقاومت اصطکاکی بیشتر از حد طبیعی می‌گردد. در نتیجه موتور مجبور به کار سخت‌تر و مصرف سوخت بیشتر می-شود.
تایرهای کم باد ممکن است بیش از حد گرم شوند، در نتیجه استقامت آن‌ها در برابر جاده کاهش یافته و ممکن است ساییدگی یا آسیب در آن‌ها ایجاد شود که می‌تواند منجر به ترکیدگی تایر شود. مانیتور فشار تایر، موجود در بسیاری از خودروهای ما، کمک ارزشمندی محسوب می-شود، اما نمی تواند جایگزین بررسی‌های منظم شما شود.

تغییرات دما باعث تغییرات طبیعی در فشار تایر می‌شود. به عنوان مثال، فشار در آب و هوای سرد کم می‌شود (گذار از تابستان تا زمستان). بنابراین به یاد داشته باشید به طور منظم فشار تایرها را بررسی و تنظیم نمائید، به خصوص هنگامی که درجه حرارت به طور ناگهانی افت پیدا می‌کند، همچنین هنگامی که خودروی شما بار سنگینی حمل می کند. برای ایمنی خود، سطح فشار توصیه شده توسط تولید کننده را به ویژه در مورد تایرهای سرد جدی بگیرید.
با استفاده از تایرهای “مخصوص زمستان” مقاومت تایرها بر روی زمین خشک به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. این تایرها در شرایط آب و هوایی نامناسب کمک شایانی به ایمنی می‌کنند اما در شرایط مناسب رانندگی باید برداشته شوند.

سفر خود را برنامه ریزی کنید

سفر خود را برنامه ریزی کنید. خودروی شما مصرف سوخت بیشتری در ترافیک و یا سفرهای کوتاه مکرر دارد. در ترافیک متراکم، رانندگان تمایل به رانندگی نامنظم، و ترمزگیری و شتاب‌گیری مداوم دارند. این امر مصرف سوخت غیر ضروری را افزایش می‌دهد.
سفرهای خود را برنامه‌ریزی و در صورت امکان با هم ادغام کنید تا سفرهای شما مقرون به صرفه شوند. از سفر در ساعت شلوغی و ترافیک در صورت امکان اجتناب کنید. مسیر سفر خود را طوری برنامه‌ریزی کنید که بتوانید با ملایمت در رانندگی، از ترمزگیری و شتاب‌گیری مداوم پرهیز و مسافت پیموده شده تان را کم کنید.

اگر مجبور به متوقف ماندن در ترافیک بودید، موتور خودرو را خاموش کنید. همینطور زمانی که یک توقف کوتاه برای یک خرید جزیی می‌کنید، خاموش کردن موتور باید یک عادت همیشگی باشد. این کار باعث صرفه‌جویی در سوخت و همچنین کاهش انتشار دود اگزوز می‌شود.
رانندگی با پنجره های بسته

با پنجره‌های بسته رانندگی کنید.

رانندگی با سرعت‌های بیش از 50 کیلومتر در ساعت با یک پنجره یا سانروف باز باعث افزایش قابل توجه میزان اصطکاک آیرودینامیکی می شود.
این موضوع برای خودروهای دارای سقف متحرک در وضعیتی که سقف خودرو باز باشد نیز صدق می‌کند. هنگام رانندگی با سرعت بالا، پنجره‌ها را ببندید تا در مصرف سوخت صرفه جویی شود. از سیستم تهویه مطبوع داخلی برای خنک کردن کابین خودرو استفاده نمائید. این سیستم به ویژه هنگامی که خودرو در حال حرکت با سرعت بالا است بسیار کارآمد می باشد.

مدیریت سیستم هایی که تشنه قدرت و توان هستند

با پنجره‌های بسته رانندگی کنید. رانندگی با سرعت‌های بیش از 50 کیلومتر در ساعت با یک پنجره یا سانروف باز باعث افزایش قابل توجه میزان اصطکاک آیرودینامیکی می شود.
این موضوع برای خودروهای دارای سقف متحرک در وضعیتی که سقف خودرو باز باشد نیز صدق می‌کند. هنگام رانندگی با سرعت بالا، پنجره‌ها را ببندید تا در مصرف سوخت صرفه جویی شود. از سیستم تهویه مطبوع داخلی برای خنک کردن کابین خودرو استفاده نمائید. این سیستم به ویژه هنگامی که خودرو در حال حرکت با سرعت بالا است بسیار کارآمد می باشد.
سیستم‌های تغذیه‌کننده از قدرت موتور را مدیریت کنید. تمام سیستم‌های الکتریکی داخل خودرو با انرژی موتور تغذیه می‌شوند. در نتیجه، هر چه برق مصرفی بیشتر باشد، سوخت بیشتری مصرف می‌شود. به طور کلی، یک رویکرد منطقی این است: از کار غیر ضروری سیستم‌های الکتریکی اجتناب کنید.
برای مثال در صورت امکان گرم‌کن صندلی‌ها، بخارزدای (demist) پنجره عقب یا تهویه مطبوع کابین را خاموش کنید، یا تنظیمات آن‌ها را متناسب با نیاز خود روی کم-ترین درجه‌ قرار دهید. سیستم تهویه مطبوع از انرژی موتور استفاده می‌کند.

در هوای گرم، اگر شما دمای داخل کابین را در درجه پایین نگه دارید، مصرف سوخت خودرو می‌تواند تا 25٪ افزایش یابد. از سیستم تهویه مطبوع هوشمندانه استفاده کنید. اگر خودروی شما مجهز به سیستم اتوماتیک می‌باشد، درجه حرارت بیش از حد سرد و یا بیش از 4 یا 5 درجه پایین‌تر از درجه حرارت خارج خودرو را انتخاب نکنید. با رعایت این موضوع، در کنار صرفه‌جویی در مصرف سوخت، از “شوک حرارتی” زمانی که به خودرو وارد یا از آن خارج می‌شوید، اجتناب می‌کنید. اگر خودروی شما برای مدت طولانی در مقابل نور خورشید پارک بوده است، با سرعت پایین، سیستم تهویه مطبوع خاموش و باز کردن تمامی پنجره‌ها حرکت کنید تا هوای گرم از خودرو خارج شود.
سپس، پنجره‌ها را ببندید و با روشن کردن سیستم تهویه مطبوع، اجازه دهید تا سیستم، دمای داخل کابین را در یک درجه حرارت ثابت نگه دارد. برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد خودرو، سعی کنید در سایه پارک کنید، و اگر مجبور به پارک طولانی مدت در مقابل نور خورشید بودید، از روکش بر روی پنجره‌ها استفاده نمائید. اگر خودروی شما مجهز به درب داخلی سانروف می‌باشد، آنها را ببندید، به خصوص اگر خودروی شما دارای سانروف می‌باشد.

خودرو خود را بطور متداول سرویس ببرید

سرویس های دوره ای خودروی خود را به طور منظم انجام دهید. اگر زیرسیستم‌های خودروی شما (موتور، گیربکس، سیستم تهویه مطبوع، تایرها، و غیره) به خوبی نگهداری نشوند، خودروی شما با کارائی کمتری کار می‌کند و مصرف سوخت بیشتر می‌شود. برای حفظ خودرو در اوج کارائی، به طور منظم خودروی خود را برای سرویس های دوره ای نزد یک مکانیک حرفه‌ای ببرید. اطمینان حاصل کنید که تمام قطعات و مواد مصرفی (فیلتر روغن، فیلتر هوا، تایرها، و غیره) توسط DS تضمین، توصیه و تست شده‌اند. هر جزء استفاده شده در خودروی شما دارای مشخصات دقیقی می باشد. برای مثال، روغن موتور، روانکاری موتور را فراهم می کند و در عین حال، به راندمان موتور نیز مرتبط است; این امر برای بسیاری از قطعات مورد استفاده در خودرو شما صادق است. یک سیستم تهویه مطبوع ضعیف مصرف سوخت به مراتب بیشتری دارد. به نفع خود شماست که اطمینان حاصل کنید که خودرو به خوبی سرویس می-شود، زیرا سرویس مناسب منجر به مصرف سوخت کمتر، رانندگی مطمئن‌تر و قیمت بالاتر هنگام فروش می‌شود.

  • پشتیبانی سایت
  • 1397/12/26
  • 123 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه